FİNLANDİYA İLE JETCO ANLAŞMASI İMZALANDI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Finlandiya’nın, Türkiye’nin AB ve Gümrük Birliği ilişkileri ile Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTİP) konusundaki endişelerine katılmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Zeybekci, Finlandiya Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Lenita Toivakka ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, konuk bakan ile çok yararlı ikili görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Türkiye ve Finlandiya’nın birbirini tamamlayıcı iki ülke olduğu konusunda fikir birliğine vardıklarını dile getiren Zeybekci, Finlandiya’nın, AB’ye üyelik sürecinde Türkiye’nin en büyük destekçilerinden biri olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin gelecek 10 yılda ulaştırma, haberleşme, teknoloji gibi alanlarda en az 300 milyar dolarlık yatırım yapması gerektiğinin altını çizen Zeybekci, iki ülke arasında Türkiye’nin bölgesindeki coğrafyada işbirliği konusunda büyük fırsatlar yaratılabileceğinin de görüşmede gündeme geldiğini kaydetti.

Zeybekci, basın toplantısının ardından imzalanan Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) anlaşması kapsamında iki ülke iş adamlarının 6 ayda bir Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda bir araya gelmelerini istediklerini dile getirdi.

Türkiye’nin AB ile ilişkileri, Gümrük Birliği ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTİP) anlaşmalarına ilişkin konuların da konuşulduğunu aktaran Zeybekci, “Finlandiya’nın, Türkiye’nin AB ve Gümrük Birliği ilişkileri ile TTİP konusundaki endişelerine katılmalarını görmekten memnuniyet duyduk” diye konuştu.

- “Finlandiyalı yatırımcıları Türkiye’ye bekliyoruz”

Türkiye’nin son 10 yılda yaklaşık 140 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çektiğini belirten Zeybekci, “Finli firmaların Türkiye’deki yatırımları 300 milyon dolar civarında. Finlandiyalı yatırımcıları Türkiye’ye bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Konuk heyetteki iş adamlarının sorularını da yanıtlayan Zeybekci, bir soru üzerine yenilenebilir enerji yatırımları konusunda doğrudan destek verdiklerini söyledi.

Türkiye’deki enerji üretim ve tüketiminin 10 yılda iki katına çıktığını ve gelecek 10 yılda da iki kat arttırılması gerektiğini dile getiren Zeybekci, “Buranın çok önemli bir işbirliği alanı olduğunu düşünüyorum” dedi.

- Konuk Bakanın konuşması

Finlandiya Avrupa İşleri ve Dış Ticaret BakanıToivakka da Zeybekci ile çok önemli bir görüşme yaptıklarını belirterek, Türkiye’de olmanın kendisi için büyük bir keyif olduğunu kaydetti.

JETCO anlaşmasını iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesi ve derinleşmesi anlamında önemli bir adım olarak nitelendiren Toivakka, Türkiye ve Finlandiya arasında sürdürülebilir dostluk ilişkilerinin olduğunu ifade etti.

Büyük firmaların yanı sıra gerek Türkiye gerek Finlandiya açısından KOBİ’lerin önemli olduğunu belirten Toivakka, “Bunlar arasında da işbirliği adımları atılacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Basın toplantısının ardından taraflar arasında JETCO anlaşması imzalandı.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .