ÖZAY GÖNLÜM’E BAŞKENTTE GÖRKEMLİ ANMA

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizlim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Özay Gönlüm’ü Anma ve Denizli Kültür Sanat Gecesi’ne katıldı. TRT Arı Stüdyoları’nda gerçekleştirilen etkinliğe Bakan Zeybekci’nin yanı sıra, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, TRT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Şahin ve çok sayıda davetli katıldı.

Özay Gönlüm’ün halk ozanı olduğunu vurgulan Zeybekci, “Dede Korkut, Karacaoğlan, Yunus Emre ve Aşık Veysel neyse Özay Gönlüm’de oydu. Hem sanatçıydı hem gönül insanıydı” diye konuştu.

Özay Gönlüm’ün türküleriyle yaşadıkça kültürümüzün yaşamaya devam edeceğine işaret eden Zeybekci, “Bu gelenek ilelebet yaşamaya devam edecek. Bizim değerlerimiz vardır, aynı inanca sahibizdir o bizim en büyük şemsiyemizdir. Bizi yetiştiren diğer bir şemsiye de Denizli’li olmaktır. O Denizli’nin şemsiyesi altında kim olursak olalım, görüşümüz, inancımız, siyasi partimiz ne olursa olsun o Denizli şemsiyesi altında buluşuyoruz. Özay Gönlüm’de 7’den 77’ye bütün Denizlililerin altında buluştuğu bir şemsiyedir” diye konuştu.

Özay Gönlüm’ün sadece Denizli’nin değil,bütün Ege Bölgesi’nin medar-ı iftiharı olduğunu belirten Bakan Zeybekci, şunları kaydetti:

“Türk Halk Müziğinin büyük ozanı, ülkemizin yetiştirdiği ender sanatçılardan Özay Gönlüm’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümünde kendisini bir kez daha minnet ve rahmetle anıyor ve şahsında Anadolu folkloruna, Anadolu kültürüne ve Anadolu mayasına sahip çıkarak bu topraklardaki kültürel varlığımızı tescilleyen bütün büyük sanatkarlarımızı saygıyla yad ediyorum.”

Program kapsamında gecede sahne alan sanatçılar Gülşen Kutlu, Sümer Ezgü, Sebahattin Gülümser,  Ali Çakar ve Yeşim Dağlı Özay Gönlüm’ün birbirinden güzel eserlerini ve Ege yöresine ait türküleri seslendirdi.

Yazar Hakkında

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .