SLOVENYA, SLOVAKYA VE ROMANYA ZİYARETİ

SLOVENYA, SLOVAKYA VE ROMANYA ZİYARETİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Slovenya, Slovakya ve Romanya’yı kapsayan üç AB ülkesini ziyaret etti.

Ziyaretin ilk durağı olan Slovenya’da Türkiye-Slovenya İş Forumunda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, iki ülkenin yaklaşık 1 milyar 50 milyon dolarlık ticaret hacminin küçümsenmeyecek bir seviye olduğunu söyledi.

Zeybekci, Dinamik, çevresiyle büyük fırsatlar sunan Türkiye’nin Avrupa’nın lojistik merkezi olma potansiyeli taşıdığını, Avrupa’da bütün yolların kesiştiği noktadaki Slovenya ile ortak iş fırsatlarının değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

“Slovenya’da cesur olmalarını öneriyorum, Slovenya yakın gelecekte dünyaya özelleştirmeyle ilgili büyük bir portföy sunacak, Türk iş adamlarının bu imkanı güçlü bir şekilde değerlendireceğine inanıyorum” şeklinde konuşan Zeybekci, Türk ürünlerinin Avrupa’ya geçişinde en büyük sıkıntının taşıma kotalarında yaşandığını, görüşmelerde bu sorunlar değerlendirilirken Slovenya’nın yakın gelecekte ulaştırmayla ilgili altyapı projeleri olduğunun aktarıldığını kaydetti.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye’deki 34 Slovenya firmasının toplam yatırımı 4 milyon dolar, Slovenya’daki 10 Türk firmasının yatırımlarının da 5 milyon dolar seviyesinde olduğunu aktardı. Türkiye ile Slovenya’nın turizm alanındaki potansiyeline de işaret eden Zeybekci, “Zaman ekonomik işbirliğimize yeni bir ivme kazandırma zamandır. Siyasi istikrara giden yol ekonomik refahtan geçmekte, bölgelerinde siyasi istikrar ve ekonomi cazibe merkezi olan Türkiye ve Slovenya’nın bu yolda beraber hareket etmeleri, siz işadamlarımızın gerçekleştireceği yatırım ve ticaret imkanlarıyla mümkündür” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Ziyaretin ikinci durağı olan Slovakya’da ise Türkiye-Slovakya İş Forumunda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Slovakya ile her alanda işbirliğini geliştirmeye yönelik kararlılığın ülkeye verilen önemin önemli bir göstergesi olduğunu söyledi. İkili ilişkilerin son 10 yılda ivme kazanarak arttığını belirten Zeybekci, Türkiye ile Slovakya arasındaki ilişkiler ve ticaretin son 10 yılda 10 kat artarak 2014 yılı itibari ile 1.4 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Ekonominin temellerine bakıldığında iki ülkenin birbirine benzeyen ve tamamlayıcı yönleri olduğunu söyleyen Zeybekci, Türkiye ve Slovakya’nın iç dinamizmlerinin birbirini desteklediğini belirterek, iki ülke iş adamlarının daha çok bir araya getirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye ve Slovakya arasındaki ilişkilere ivme kazandırılacağına inandığını belirten Zeybekci, “Mayıs ayında gerçekleştireceğimiz toplantı ile bu ilişkileri daha da ileriye götüreceğiz” dedi.

Ziyaretin üçüncü Ayağı Romnya’da ise Türkiye- Romanya JETCO Kurucu anlaşması imzalandı.

Yazar Hakkında

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .